1 ΑΡΓΥΡΟ ΚΑΙ 1 ΧΑΛΚΙΝΟ Η ΤΟΛΜΗ ΣΤΟ 1st HEREYA TROPHY

Ανοιχτό διεθνές πρωτάθλημα tae kwon do wtf διεξήχθη στην Σόφια Βουλγαρίας, 1st  HEREYA TROPHY / 1ST  KOREAN AMBASSADOR’ S, στις 29-30 Νοεμβρίου 2014. Οι ηλικιακές κατηγορίες που αγωνίστηκαν ήταν πανπαίδες/πανκορασίδες έως και ανδρών/γυναικών με συμμετοχές πάνω από χίλιους αθλητές/τριες από 16 κράτη. Οι αγώνες υποστηρίχτηκαν από ηλεκτρονικούς θώρακες DAEDO σε 7 τερέν και με νέους κανονισμούς διαιτησίας. Οι αναμετρήσεις για τελικό σε πολλές κατηγορίες ανερχόταν έως και 5 φορές με πολύ καλό επίπεδο. Στόχος της ενέργειας αυτής ήταν η επιπλέον εμπειρία ανεξαρτήτου επιπέδου. Οι συγκεκριμένοι αγώνες θα χαρακτηρίζονταν σταθμός ενόψει των πρωταθλημάτων που έρχονται όπως το 4ο προκριματικό πρωτάθλημα της Ε.ΤΑ.Β.Ε. και το διεθνές πρωτάθλημα G1 στη Θες/νίκη. Την διοργάνωση σημάδεψε με μεγάλη σφραγίδα η ελληνική αποστολή από πολλούς συλλόγους με πρωταγωνίστρια την Ε.ΤΑ.Β.Ε. όπου κατέκτησε την πρώτη θέση στην γενική κατάταξη της διοργάνωσης. Πολύ μεγάλη ήταν επίσης η παρουσία όλων των συλλόγων από όλη την Ελλάδα με σημαντικές διακρίσεις παρά την ελλιπή αντικειμενικότητα της διαιτησίας. Η προσαρμογή όμως είναι απαραίτητη και δεν επηρεάζει την διεκδίκηση. Σε αυτήν την διοργάνωση μία από τις ελληνικές αποστολές αποτελείτο από 3 συλλόγους, τον Α.Σ. Χούαρανγκ ‘Μαχητές’, τον Α.Σ ‘Η Τόλμη’ Κιλκίς και τον Α.Σ. Φίλιππος Αλεξάνδρειας με συνολικά 35 αθλητές/τριες. Η συγκομιδή συνολικά ήταν 12 μετάλλια, 2 χρυσά, 4 αργυρά και 6 χάλκινα.